Dini ve İslami Bilgiler | Allah yolunda

Hedy Kurbanı Nerede ve Ne Zaman Kesilir?

Hedy Kurbanı Nerede ve Ne Zaman Kesilir?

Hedy kurbanı nerede ve ne zaman kesilir? Mezheplere göre Hedy kurbanının kesim yeri ve zamanı.

İster vâcip, ister nâfile olsun, bütün hedy kurbanı çeşitleri Harem bölgesi içinde kesilir. Aksi halde, nâfile olanlar dışında, Harem bölgesinde yeniden kesilmeleri gerekir. Kurban bayramının ilk üç gününde kesilen hedy kurbanlarının Mina’da; bu günler dışında kesilenlerin ise Mekke’de kesilmesi daha faziletlidir.

Hanefî, Mâlikî ve Hanbelîler’e göre, temettu’ ve kıran haccından dolayı kesilen şükür kurbanları bayramın ilk günü fecr-i sâdıktan itibaren kesilir. Daha önce kesilmesi caiz olmaz. Şükür kurbanlarının kurban bayramı günlerinde yani eyyâm-ı nahr denilen, bayramın ilk günü tan yerinin ağarmasından itibaren, bayramın üçüncü günü güneş batıncaya kadar kesilmesi Ebû Hanîfe’ye göre vâcip, Ebû Yûsuf ve İmam Muhammed’e göre ise sünnettir. Belirtilen bu süre içinde, özürsüz olarak kesilmezse, Ebû Hanîfe’ye göre, biri kaza, diğeri ceza olmak üzere iki kurban gerekir. Mâlikî ve Hanbelîler’e göre ise, kurban bayramı günlerinden sonra kesilecek temettu’ ve kıran hedyleri kaza olarak kesilmiş olur, ceza kurbanı gerekmez.

Şâfiler’e göre ise temettu’ ve kıran haccından doğan hedy kurbanları ceza kurbanı niteliğinde olduğu için, ihrama girdikten sonra kesilmek şartıyla, bayramdan önce veya sonra her zaman kesilebilir. Bunların bayram günlerinde kesilmesi ise sünnet hükmündedir. Şâfiler’e göre bayram günleri (eyyâm-ı nahr) dört gün olup, 4. gün güneş batınca sona erer.

Kaynak: Prof. Dr. Hamdi Döndüren, Delilleriyle İslam İlmihali, Erkam Yayınları

REKLAM ALANI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ