Dini ve İslami Bilgiler | Allah yolunda

Hasta İsen Vazifen Nedir?

Bir Müslüman hasta iken yapması gerekenler nelerdir? Osman Nuri Topbaş Hocaefendi anlatıyor…

Hasta, engelli ve benzeri durumda olan kişi; hayatındaki sıkıntıların, kendisi için bir ecir kaynağı olduğunu unutmayacak. Mahrum olduğu her nimetin, mes’ûliyet ve hesabından kurtulduğu için sevinecek, tesellî bulacak. Eğer bu sabrı gösterebilirse nâil olacağı ecirleri tefekkür edecek.Bir âmâ belki de kıyâmet günü, dünyada âmâ olarak yaşadığına çok şükredecek;“Belki de gözlerim olsaydı, gözlerimi haramlardan koruyamayacaktım, gördüklerim sebebiyle dedikodulara düşecektim ve bunun hesabını veremeyecektim.” diye sevinecek. Kendisine âmâ peygamberleri misal alacak.Hastalara hizmet eden yakınları da;“Bu hasta bana zimmetlidir.” diyecek, o hizmetiyle duâsını alacak, ecre nâil olacak.

KUL HASTALANINCA İKİ MELEK GELİR

Resûlullâh -sallâllâhu aleyhi ve sellem- buyurur:

“Kul hastalanınca, Allâh Teâlâ ona iki melek gönderir ve onlara:

«–Gidin bakın, kulum yardımcılarına ne diyor bir dinleyin!» diye emreder.

Eğer o kul, melekler geldiği zaman Allâh’a hamd ediyor ve senâda bulunuyor ise, onlar kulun bu hâlini, her şeyi (zâten) en iyi bilmekte olan Allâh’a yükseltirler. (Meleklerini sırf kulunun ameline şâhit olsunlar diye gönderen) Allâh Teâlâ:

«–Kulumun rûhunu kabzedersem, onu cennete koymak, kulumun üzerimdeki hakkı olmuştur. Şâyet şifâ verirsem, onun etini daha hayırlı bir etle, kanını daha hayırlı bir kanla değiştirmek ve günahlarını da affetmek, üzerimde hakkı olmuştur.» buyurur.” Muvatta, Ayn, 5 (Osman Nuri Topbaş, Faziletler Medeniyeti 1, Erkam Yayınları)

GÜNAHLARI AFFETTİREN HAMD

Kaynak: İslam ve İhsan

REKLAM ALANI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ