Dini ve İslami Bilgiler | Allah yolunda

Halid bin Velid’in Sarığının Sırrı

Halid bin Velid’in Sarığının Sırrı

Rasûlullah Efendimiz tarafından «Seyfullah / Allâh’ın kılıcı» diye methedilen Hâlid’in -radıyallâhu anh- sarığının sahabeyi merak ettiren sırrı…

Rivâyet olunduğuna göre;

Hâlid -radıyallâhu anh-, Yermük Savaşı’nda sarığını kaybetmişti. Askerlerine sarığın bulunmasını emretti. Lâkin bulamadılar. Hazret-i Hâlid, tekrar aramalarını emretti. Sonunda sarığı buldular. Baktılar ki gayet eski bir sarık! Bu eski sarık için Hâlid -radıyallâhu anh-’ın bu kadar ısrar etmesine hayret ettiler. Bunun üzerine Hâlid -radıyallâhu anh-, şu îzahta bulundu:

“–Rasûlullah -sallâllâhu aleyhi ve sellem- saçlarını kestirmişti. Ashab, o saçları kapıştılar. Ben de saçından birkaç tel aldım ve bu sarığın içine koydum.

Bu benim için öyle bir bereket oldu ki; onunla girdiğim bütün savaşlar, za­ferle neticelendi.

Zaferlerimin sırrı, benim Rasûlullah -sallâllâhu aleyhi ve sellem-’e olan muhabbetimdir.” (Heysemî, Mecmau’z-Zevâid, IX, 349)

Rasûlullah Efendimiz tarafından «Seyfullah / Allâh’ın kılıcı» diye medh u senâ edilen Hâlid -radıyallâhu anh-, zaferlerini bu mübârek saçlara izâfe ederek;

“–Ben onu hangi tarafa yönelttimse, orası fetholundu!” derdi. (Vâkıdî, III, 1108; İbn-i Esîr, Üsdü’l-Gābe, II, 111)

İbn-i Sîrîn -rahmetullâhi aleyh- anlatır:

“Tâbiîn’in büyüklerinden Abîde es-Selmânî’ye;

«–Bizde Allah Rasûlü -sallâllâhu aleyhi ve sellem-’in saçından var. Onu Enes’in annesinden veya ehlinden temin etmiştik.» dedim.

Büyük bir heyecanla;

«–Vallâhi bende O’nun bir tek saçının bulunması, benim için dünya ve içindekilerden daha sevimli ve kıymetlidir.» dedi.” (Buhârî, Vudû, 33)

İşte bu muhabbetle Hazret-i Peygamber -sallâllâhu aleyhi ve sellem-’den muazzez bir hâtıra olarak bizlere ulaşan saç ve sakallarının mübârek telleri, «sakal-ı şerîf» adı ile cami minberlerinde ipek bohçalarda saklanarak asırlardan beri kandil gecelerinde salât ü selâmlarla ziyaret edilmekte ve muhabbete vesile olmaktadır.

Kaynak: Osman Nuri Topbaş, Yüzakı Dergisi, Yıl: 2021 Ay: Ekim, Sayı: 200

Abdest Suyu İle Teberrük

REKLAM ALANI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ