Dini ve İslami Bilgiler | Allah yolunda

Görmeyenleri Kur’ân’la Buluşturuyorlar

Görmeyenleri Kur’ân’la Buluşturuyorlar

Uluslararası Kabartma Kuran Hizmetleri Birliği (IBQS) âmâların çabalarıyla yine âmâlara Kur’ân hizmetinde bulunuyor. 

Görme engellilerin Kur’an-ı Kerim’i okuyabilmesini sağlamak amacıyla 2013 yılında 13 ülkenin üyeliğinde (Türkiye, Filistin, Yemen, Güney Afrika Cumhuriyeti, Malezya, Endonezya, Pakistan, Hindistan, Ürdün, Suudi Arabistan, İran, Mısır, İngiltere) Uluslararası Kabartma Kur’an Hizmetleri Birliği (IBQS) Türkiye’de kuruldu. IBQS, tüm dünyada geçerli olacak bir kabartma Kur’ân sistemi geliştirerek ve eğitim programları düzenleyerek görme engellileri Kur’ân’la buluşturuyor.

SELAHATTİN_AYDİN

Uluslararası Kabartma Kur’ân Hizmetleri Birliği Başkanı Selahattin Aydın görme engelliler için  Kur’an-ı Kerim hizmetlerini şöyle anlatıyor:

2012’de birlik kurma fikri bizim zihnimizde şekillendiği zaman, internet ortamında bazı araştırmalar yapmıştık. Malezya, Endonezya, Hindistan, Pakistan, Ürdün, Mısır, Filistin, Suudi Arabistan, İran, Yemen, Güney Afrika, İngiltere ve Türkiye’deki yetkililere teker teker e-posta göndermiştik. Birçoğundan olumlu cevaplar aldık.

2013 yılının başında Uluslararası Braille Konferansı’nı topladık. Bir hafta devam eden programda meseleyi çeşitli veçheleriyle değerlendirdik. Burada yapılan tartışmaların sonunda bu hizmetlerle uğraşan ülkelerle bir araya gelerek bir üst kuruluş kurmaya karar verdik. Bu 13 ülkeden gelen temsilciler aracılığıyla bir tüzük yazdık ve bu tüzüğün altına imza attık.

gorme_engelli2

Bugün dünyada 14 ülkede Kur’ân-ı Kerim, kabartma yazı formunda yazılıp okunabiliyor. Fakat dünyada kabartma Kur’ân hizmeti veren ülkelerin standart birliği yok ve bu ülkeler arasında birtakım yazım farklılıkları var. Bundan dolayı da her ülke kendi bastığı kabartma Kur’ân dışında başkasının bastığını okumakta zorluk çekiyor. Birliğimiz de işte bu zorlukları ortadan kaldıracak ve en aza indirecek işler yapmayı istiyor.

Ayrıntılı Bilgi: www.braillequran.org

Kaynak: İslam ve İhsan

REKLAM ALANI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ