Dini ve İslami Bilgiler | Allah yolunda

Görme Engellilere 20 Yıldır Kur’ân Hazırlıyor

Görme Engellilere 20 Yıldır  Kur’ân Hazırlıyor

Görme engelli Adil Altınkaya, yaklaşık 20 yıldır kendisi gibi görme engelliler için Braille alfabesi ile Kur’an-ı Kerim basıyor.

Altınkaya, Gaziantep Körler Okulu’nda aldığı eğitimin ardından Ankara’da Yükseliş Koleji’nde burslu okuduğunu, 1980’de Hacettepe Üniversitesi Edebiyat Fakültesi İngiliz Dilbilimi Bölümü’nden mezun olduğunu anlattı.

Fakülte sonrasında kulluk muhasebesi yaparken kendisi gibi görme engelliler için yararlı bir iş geliştirmeye karar verdiğini kaydeden Altınkaya, Kur’an-ı Kerim basım sürecine ilişkin şu bilgileri verdi:

“Düşündük insan olarak. Allah, ‘Kulum benim için ne yaptın?’ diye sorduğunda ‘Allah’ım üniversite bitirdim, iş buldum.’ Bunların hepsi dünyalık. Böyle düşününce şoke olduk. Görme engelli olsak da Allah’a nasıl hesap vereceğimizi düşündük. ‘Mademki bu parmaklarımızla dünya işlerini yapıyoruz, Kur’an-ı Kerim’i neden yapmıyoruz?’ dedik. O zamanlarda Suudi Arabistan’da böyle işlerin yapıldığını duyardık. Öyle bir iç muhasebe bizi bu işlere yöneltti. 1980’lerde tamamen elle çalışan bir makine getirttik. Ama bunu kullanamadık. Antalya’da çalışmaya başladık ama sadece birkaç cüz basabildik. 1990’da memuriyetim devam ederken bu işe başladım. Bu işe niyetlendikten 15 yıl sonra 1995’te ilk kabarık yazıcıyı aldık ve Kur’an-ı Kerim’i bastık. Geçenlerde hesapladık, 3 bine yakın Kur’an basmışız.”

BİR SAYFADA 26 SATIR

Antalya’da oturduğunu, basım için yılda 2-3 ay İstanbul’a geldiğini kaydeden Altınkaya, ağırlık noktalarını dini eserlerin oluşturduğunu söyledi.

Basılacak eserin bilgisayar ortamında bulunması gerektiğini ifade eden Altınkaya, “Gelen bir eserin tarayıcı denilen alete yüklenmesi lazım. Onun kabartmaya göre mizanpajını yapıyoruz. Bir satıra en fazla 40-42 harf koyabiliyorum. Bir sayfaya da 26 satır sığdırıyoruz. Bunları, bilgisayardan yazıcıya gönderiyorum. Saatte 750-800 sayfa kadar basım işlemi yapabiliyoruz. Burada sürekli forma kullanıyoruz, daha sonra ebatlama işlemine tabi tutuyoruz. Son olarak da ciltleme işlemi yapıyoruz” diye konuştu.

ÂMALARIN KUR’ÂN-I KERİM’İ 6 CİLT

Adil Altınkaya, basım işlemini kalın kağıda yaptıklarını belirterek, bu nedenle basılan Kur’an-ı Kerimlerin fazla yer tuttuğunu söyledi. Altınkaya, bir Kur’an-ı Kerim’in 6 cilt olduğunu, bunu da takım olarak adlandırdıklarını kaydetti.

Kaynak: AA

REKLAM ALANI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ