Dini ve İslami Bilgiler | Allah yolunda

Gayrimüslimler Mekke’ye Giremez

Gayrimüslimler Mekke’ye Giremez

Peygamber (s.a.s.) Efendimizin emriyle, Hz. Ali’nin (r.a.) Mekke’de ilan ettiği dört madde.

Resûlullah Efendimiz (s.a.v) Mekke fethi senesinde hac yapmadılar, sadece umre yapıp Medine’ye döndüler. O sene yani hicrî 8. yılda Müslümanlarla müşrikler birlikte haccettiler. 9. sene olduğunda Allah Resûlü (s.a.v), Hz. Ebûbekir’i “Hac Emîri” tâyin ettiler.

Ebûbekir (r.a) Medîne’den çıkınca Berâe (Tevbe) sûresinin baş tarafı nâzil oldu. Nebiyy-i Ekrem Efendimiz (s.a.v) Hz. Ali ile Berâe sûresinin baş tarafını gönderdiler ve bu âyetleri Kurban Günü insanlara îlân etmesini emrettiler. (Taberî, Tefsîr, X, 49)

Ali (r.a), bu âyetleri kendisi tebliğ ettiği gibi Ebûbekir (r.a) ve onun gönderdiği müezzinler de muhtelif yerlerde yüksek sesle tekrar ettiler. Ebû Hüreyre (r.a) de onlardan biriydi. (Buhârî, Salât, 10; Tefsîr, 9/2)

Hz. Ali (r.a) şu dört maddeyi insanlara îlân etmek için gönderilmişti:

1. Herkes bilsin ki, Cennet’e ancak mü’minler girebilecektir.

2. Kâbe, hiçbir zaman çıplak olarak tavâf edilmeyecek, (müşriklerin bu şekilde ihdâs ettikleri bütün bidʻatlere son verilecektir.)

3. Bu yıldan sonra hiçbir müşrik Beytullâh’a yaklaşmayacaktır.

4. Kimin Allah Resûlü ile bir muâhedesi varsa, belirlenen müddet bitene kadar antlaşma maddeleri geçerli olacaktır. (Bkz. Tirmizî, Hacc, 44/871; Ahmed, I, 79)

Kaynak: Dr. Murat Kaya, Mescid-i Haram’dan 111 Hatıra, Erkam Yayınları

REKLAM ALANI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ