Dini ve İslami Bilgiler | Allah yolunda

Firavun’un Hanımı Hz.asiye’nin Şehadeti

Firavun’un Hanımı Hz.asiye’nin Şehadeti

Firavun’un hanımı olan Hazret-i Âsiye’nin şehadeti…

Firavun’un hanımı olan Hazret-i Âsiye, asâ mûcizesini görünce Mûsâ -aleyhisselâm-’a îmân etti. Firavun bunu öğrendiğinde ona şiddetli işkenceler yaptı. Çivilerle yere çakıp üzerine kocaman bir kaya koydurdu ve güneşin sıcağına terk etti. İşte o zaman Hazret-i Âsiye meşhur duâsını yaptı. Cenâb-ı Hak şöyle buyurur:

“Allah Teâlâ, îmân edenlere Firavun’un hanımını misâl gösterdi. O vakit kadın: «Rabbim! Bana katında, cennette bir ev yap! Beni Firavun’dan ve onun (kötü) amelinden kurtar ve beni zâlimler topluluğundan selâmete çıkar!» demişti.” (et-Tahrîm, 11)

Bu duâsı üzerine ona derhâl cennetteki makamı gösterilip hiç acı duymadan rûhu alındı.

Rasûlullah -sallâllâhu aleyhi ve sellem- şöyle buyurmuştur:

“Cennet kadınlarının en fazîletlileri Hatîce bint-i Huveylid, Fâtıma bint-i Muhammed, Meryem bint-i İmrân ve Firavun’un hanımı Âsiye bint-i Muzâhim’dir.” (Ahmed, I, 293)

Sâlebî, Arâisü’l-Mecâlis isimli eserinde şöyle der:

Firâset bakımından kadınların en üstünü ikidir. İkisi de Hazret-i Mûsâ hakkındaki teşhisinde isâbet etmiştir. Biri, Firavun’un hanımı Âsiye’dir. (O, Mûsâ -aleyhisselâm- bebekliğinde saraya getirilince Firavun’a:)

“–Bu çocuk, benim ve senin için göz aydınlığı olsun! O’nu öldürme!” demişti. Gerçekten de öyle olmuş, Hazret-i Mûsâ’ya îmân ederek cenneti kazanmıştır.

Diğeri ise Şuayb -aleyhisselâm-’ın kızıdır. O da, Mûsâ -aleyhisselâm- hakkında:

“−Babacığım! O’nu ücretle tut! Çünkü ücretle istihdâm edeceğin en hayırlı kişi, kuvvetli ve emîn olandır!» dedi.” (el-Kasas, 26)

Bunu nasıl anladığı sorulduğunda ise şöyle dedi:

“–Buraya gelirken benim arkamdan yürümeyi uygun görmedi. Bana dedi ki:

«–Ey Allâh’ın kulu, arkamdan yürü ve sözlerinle hangi tarafa gideceğimi bana târif et!» Bu davranışından, onun gâyet emîn bir kişi olduğunu anladım.”(Mukaddime 56/653; Ebû Nuaym, Hilye, III, 234-236.)

Kaynak: Kaynak: Osman Nuri Topbaş, Hakk’a Adanmış Gençlik , Erkam Yayınları

REKLAM ALANI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ