Dini ve İslami Bilgiler | Allah yolunda

Farz Namazlar Nelerdir, Kaç Rekattır?

Farz Namazlar Nelerdir, Kaç Rekattır?

Farz olan namazlar hangileridir? Farz namazlar kaç rekattır? Cuma namazı farz mıdır? İslam’a göre farz namazlar.

Sâbit oluşu ve delâleti kesin olan bir delile dayalı emir “farz” ifade eder ve yükümlü tarafından mutlaka yerine getirilmesi istenir. Yerine getirmeyen için maddi-mânevî müeyyide bulunur. İnkâr eden dinin sınırı dışına çıkar. Farz olan namazlar, aynî farz (farz-ı ayın) ve kifâî farz (farz-ı kifâye) olmak üzere ikiye ayrılır. Farz-ı ayın akıllı ve ergen her Müslüman’a farz olup, herkesin kişi olarak yerine getirmekle yükümlü bulunduğu namazlardır. Her gün beş vakit namaz ve şartlarını taşıyan kimseler için haftada bir Cuma namazı kılmak bu niteliktedir.

FARZ NAMAZLAR KAÇ REKATTIR?

Günde beş vakit farz namazların rekât sayıları şöyledir:

  • Sabah namazının farzı iki rekât,
  • Öğle namazının farzı dört rekât,
  • İkindi namazının farzı dört rekât,
  • Akşam namazının farzı üç rekât,
  • Yatsı namazının farzı dört rekât olmak üzere günde toplam 17 rekât farz namaz bulunmaktadır. Her rekât için en az 1.5-2 dakika takdir edilse, kişiden günde toplam en az yarım saat kadar yaratıcısına ibadet etmesi istendiği sonucuna varılır.

CUMA NAMAZI FARZ MIDIR?

Cuma namazı, Cuma günü öğle namazı vaktinde cemaatle kılınan ve farz olan kısmı iki rekât olan bir namazdır. Cuma namazı kılınınca ayrıca öğle namazı gerekmez. Ayette şöyle buyurulur:

“Ey îman edenler! Cuma günü namaz için çağrıldığınızda alış verişi bırakıp, Allâh’ın zikrine koşun! Eğer bilirseniz, bu sizin için daha hayırlıdır.” (Cum’a Suresi, 9) Ayetteki “Allâh’ın zikri” ifadesinin Cuma namazını ve hutbeyi kapsadığı kabul edilir.

Farz-ı kifâye ise, bir bölüm Müslümanların yerine getirmesiyle diğerlerinden yükümlülüğün kalktığı namaz çeşididir. Cenaze namazı böyledir. Bir köy, kasaba veya şehirde bir cenaze namazını birkaç kişi kılınca, diğer Müslümanlar’dan sorumluluk kalkar. Fakat hiç kimse kılmazsa, o yerleşim birimindeki toplum bundan sorumlu olur. Namaza katılanlar sevap ve fazileti elde etmiş olurlar.

Kaynak: Prof. Dr. Hamdi Döndüren, Delilleriyle Aile İlmihali, Erkam Yayınları

REKLAM ALANI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ