Dini ve İslami Bilgiler | Allah yolunda

Erzurum’da

Erzurum’da

Erzurum’da, yaklaşık 500 yıllık bir gelenek olan ve Pir Ali Baba tarafından başlatılan “1001 Hatim”lerin okunmasına 18 Aralık Cuma günü sabah namazıyla birlikte başlanacak.

Araştırmacı yazar İbrahim Hakkı Konyalı’nın “Abideleri ve Kitabeleri ile Erzurum Tarihi” isimli kitabına göre, 1500’lerde Pir Ali Baba tarafından başlatılan gelenek, Birinci Dünya Harbi zamanında aksamasına rağmen, daha sonra devam ettirilerek bugüne kadar sürdürüldü.

1001 HATİM GELENEĞİ

Şehri özellikle deprem, sel ve benzeri afetlerden koruduğuna inanılan gelenek, Birinci Dünya Harbi’nin ardından, bir süre Erzurum Müftüsü olarak görev yapan Hacı Muhammed Sadık Solakzade ile aynı dönemde Erzurum Milletvekili Mühirzade Asım Efendi ve Zihni Bey tarafından yeniden başlatıldı. Bu sene ‘1001 Hatim’ geleneği kapsamında 23 bin 428 hatmi şerif okundu.

Müftü Hasan Çınar, Erzurum Ulu Camiî‘nde gerçekleştirilen dua merasiminde yaptığı konuşmada, geleneğin önemine değinerek, bu yıl başta Amerika olmak üzere çeşitli ülkelerden ve birçok şehirden katılım olduğunu söyledi.

101 TEFSİR OKUMA 

Geleneğin daha iyi anlaşılabilmesi için ilk kez “101 Tefsir Okuma” adlı projeyi de hayata geçirdiklerini belirten Çınar, “Bu kapsamda 172 defa Kur’an-ı Kerîm tefsiri, 23 bin 428 hatim okundu. Yurt içi ve yurt dışından da vatandaşlarımız hatim okuyarak destek verdi” dedi.

Kaynak: AA

REKLAM ALANI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ