Dini ve İslami Bilgiler | Allah yolunda

Erkeklerin Küpe Takması Caiz midir?

Erkeklerin küpe takması caiz midir? Burun deldirmek günah mı? Kız veya erkeklerin pirsing, hızma (piercing) takması caiz midir? Yüzük takmak sünnet mi? Dr. Ahmet Hamdi Yıldırım açıklıyor.

ERKEKLERİN KÜPE TAKMASI CAİZ MİDİR?

Müslüman bir erkeğin küpe takması dinen uygun görülmemiştir. “Erkeklerin küpe takması caiz midir?” Sorusu üzerine Diyanet şu açıklamada bulundu.

Peygamber -sallallahu aleyhi ve sellem- Efendimiz döneminden itibaren bu güne dek kadınlar süslenmek amacıyla küpe kullanmışlardır. Bu itibarla da kulak deldirip küpe takmak, Müslümanların genel örfünde kadınlara ait bir süslenme tarzı olarak kabul görmüştür. Müslüman erkeklerin ise kadınlara has süs eşyalarını kullanmaktan uzak durmaları gerekir. Zira Peygamber -sallallahu aleyhi ve sellem- Efendimiz; “Kadınlara benzemeye çalışan erkekler ve erkeklere benzemeye çalışan kadınlar Allah’ın rahmetinden uzak olsun.” buyurmuştur. Bu ve benzeri uyarılar sebebi ile İslam âlimleri, erkeklerin küpe gibi kadınlara özgü takıları takmalarını tahrimen (harama yakın) mekruh saymışlardır.

Kaynak: Diyanet

 

REKLAM ALANI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ