Dini ve İslami Bilgiler | Allah yolunda

En Eski Kur’ân Örneği Bu Sergide!

En Eski Kur’ân Örneği Bu Sergide!

Kur’an-ı Kerim’in ilk yazı türü kûfi konseptinde düzenlenen dünyanın en kapsamlı sergisi “Mucize Kitabın Muhteşem Hattı: KÛFİ” İstanbul’da Türk ve İslam Eserleri Müzesi’nde devam ediyor.

Sergide, Geç Emevi ve Abbasi dönemine ait Kur’an yaprakları, rulo Kur’an’lar ve cilt örnekleri ile 15. yüzyıla kadar İslam coğrafyasında hazırlanan, her biri birer başyapıt niteliğindeki Kur’an-ı Kerim’ler sergileniyor.

KUR’ÂN’IN İLK NÜSHALARI

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı himayesinde, İslam Kültür Sanat Platformu (İKSP) tarafından Türk Hava Yolları’nın katkıları ile düzenlenen “Mucize Kitabın Muhteşem Hattı: KÛFİ” Sergisi açılışı, 5 Mart’ta yapılmıştı.

Kur’an-ı Kerim’in ilk nüshalarının kaleme alındığı kûfî hat konseptindeki Türkiye’nin ve dünyanın bu en kapsamlı sergisinde; 8. yüzyıldan 15. yüzyıla uzanan süreçte İslâm coğrafyasında ortaya konan başyapıt niteliğindeki Kur’an-ı Kerimler, Kur’an yaprakları, rulo Kur’anlar, cüzler ve ciltler olmak üzere yaklaşık 150 eser ziyaretçisiyle buluşuyor.

2

KÛFİ YAZI NEDİR?

Kûfi, Arap yazısının düz ve köşeli çizgilerle yazılan eski bir biçimi veya İslamiyet’in ilk yüzyıllarında “Himyeri” yazısının değişmesiyle oluşan; dik, sert, köşeli bir yazı türü olarak tanımlanıyor. Arapça hat sanatında yaygın olarak kullanılan yazı türü. Özellikle erken dönemde daha yuvarlak hatlara sahip örneklerine rastlanan kûfi yazısı, Kur’an yazmalarında ve yapıların cephelerinde de sıklıkla kullanılmış. İslam hat sanatının en eski bilinen yazı türü olan kûfi, ismini Kufe’den almış.

1

150 MUHTEŞEM ESER

Sergide hattatların, Allah kelamı olan Kur’an-ı Kerim’i manası ve lafzına yakışır bir güzellikte, adeta bir ibadet coşkusuyla yazmış oldukları kûfî hatlı Kur’an nüshaları yer alıyor. Sergilenmekte olan Kur’an-ı Kerim’ler, aynı zamanda üzerindeki kayıtlar ve mühürler açısından da birer belge niteliğinde. İslâm coğrafyasında ortaya konan başyapıtlarla kûfî hattın gelişimi ele alınıyor. Ayrıca, bilinen ilk vakıf kayıtlarında bulunan Kur’an yaprakları ile Celayiri, Memluk, Osmanlı sultanlarının saray atölyelerinde restore edilerek ciltlenen Kur’an nüshalarına yer veriliyor. Hazret-i Peygamberin en büyük mucizesi olan Kur’an-ı Kerim’in ilk nüshalarına ağırlıklı olarak yer verilen sergiye, Kutlu Doğum Haftası’nda da yoğun ilginin olması bekleniyor.3

EN FAZLA NÜSHASI HAZIRLANAN KİTAP

Son zamanlarda çatışmalar ekseninde oluşturulmaya çalışılan şiddet içerikli İslâm algısına karşın, tarih boyunca ortaya konan binlerce sanat eseri, İslâmiyet’in hoşgörüsünü en güzel şekilde yansıtıyor ve günümüze taşıyor. Bu sanat eserleri arasında en fazla nüshası hazırlanan kitap olan Kur’an-ı Kerim, tartışmasız her dönemde İslam kitap sanatının başyapıtı oldu. Yüzyıllar boyunca hattatların, müzehhiplerin (tezhip sanatçıları) ve mücellidlerin (cilt ustaları), büyük bir hüner ve sabırla hazırladıkları Kur’an-ı Kerim nüshalarının erken dönem örneklerinin yer aldığı bu sergi ile İslâm medeniyetinin doğru anlaşılması için farkındalık yaratmak ve böylece oluşturulmaya çalışılan yanlış algının önüne geçmek amaçlanıyor.

SERGİ 30 MAYIS 2016’YA KADAR AÇIK

“Mucize Kitabın Muhteşem Hattı: KÛFİ” Sergisi, dünya üzerinde en fazla nüshası hazırlanan kitap olan Kur’an-ı Kerim’in sanatsal açıdan en ihtişamlı örneklerinden oluşuyor. 30 Mayıs’a kadar açık kalacak sergi, İslam sanatının nadide parçalarını kapsıyor. Serginin bilim kurulunda Prof. Dr. Tayyar Altıkulaç, Doç. Dr. Süleyman Berk, Yrd. Doç. Dr. Kamil Yaşaroğlu ve Sevgi Kutluay gibi birbirinden değerli isimler yer alıyor.

4

5

Kaynak: AA

REKLAM ALANI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ