Dini ve İslami Bilgiler | Allah yolunda

Emanetleri Sahiplerine Ulaştıran Kişi

Emanetleri Sahiplerine Ulaştıran Kişi

Hicret sırasında Peygamberimizin yatağına yatıp müşrikleri oyalayan, bıraktığı emanetleri de sahiplerine ulaştıran kişi kimdir?

Resûlullah Efendimiz, Medîne’ye hicret edeceği zaman, Hz. Ali’yi (r.a.) huzûr-u âlîlerine çağırdılar. Ona hicret hakkındaki ilâhî emri haber verdiler. Ardından, üzerlerinde bulunan emânetleri yerlerine teslîm etmesi için onu kendisine vekil tâyin ettiklerini bildirdiler. Çünkü Mekke’de, kıymetli bir eşyâsı olup da sadâkatini, doğruluğunu ve emînliğini bildikleri için onu Resûlullah Efendimiz’e emânet etmeyen neredeyse hiç kimse yok gibiydi.

Allah Resûlü, müşriklerin plânlarına karşı tedbîr olarak da:

“–Ey Ali! Bu gece benim yatağımda sen yat! Şu hırkamı da üstüne ört! Korkma! Sana hoşlanmayacağın bir şey isâbet etmeyecektir!” buyurdular. (İbn-i Hişâm, II, 95, 98)

HZ. ALİ’NİN (R.A.) SARSILMAZ İMANI

Hz. Ali (r.a.) büyük bir îman celâdetiyle, vücûduna inmeye hazır azgın mızrakların gölgesinde Efendimiz’in yatağına uzandı. Allah Resûlü’nü öldürmek için hâne-i saâdete gelen gözü dönmüş müşrikler, örtünün altında Hz. Ali’yi (r.a.) görünce büsbütün öfkelendiler:

“–Amcanın oğlu nerede ey Ali!?” diye bağırdılar.

Hz. Ali (r.a.):

“–Bilmiyorum, bir fikrim yok! Siz ona Mekke’den çıkıp gitmesini söylediniz! «Bizden ayrıl, git!» dediniz. O da çıkıp gitti” dedi.

Bunun üzerine müşrikler, Hz. Ali’yi (r.a.) azarladılar ve tartakladılar; hattâ Mescid-i Harâm’a götürüp bir müddet hapsettikten sonra serbest bıraktılar.[1]

Hz. Ali -kerremallâhu vecheh- bu imtihan karşısında ne zaaf gösterdi ne de korktu. Peygamber Efendimiz’in kurtuluşu sebebiyle duyduğu sevinç, ona, çektiği çile ve acıları hissettirmiyordu. Efendimiz’in bıraktığı emânetleri yerlerine ulaştırmak için hemen harekete geçti. Mekke sokaklarını dolaşıp vazifesini yerine getirdi. Resûlullah Efendimiz’den üç gün sonra ona kavuşmak üzere hicret yolculuğuna çıktı.

[1] İbn-i Hişâm, II, 96; Ahmed, I, 348; V, 26-27; Hâkim, III, 5/4263; Ya’kûbî, II, 39.

Kaynak: Dr. Murat Kaya, Hz. Ali’den 111 Hayat Ölçüsü, Erkam Yayınları

 

REKLAM ALANI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ