Dini ve İslami Bilgiler | Allah yolunda

Dünyanın En Mesut Yuvasının Sırrı

Dünyanın En Mesut Yuvasının Sırrı

Peygamber Efendimizin (s.a.v) hanelerinin dünyanın en mesut hanesi olmasının sırları nelerdir? Peygamberimiz ailesine karşı nasıl davranırdı?

O’nun hâne-i saâdetleri, dünyanın en mesut yuvasıydı. O yuvadan burcu burcu saâdet râyihaları yayılırdı.

Hiçbir kadın kocasını, ümmetin annelerinin Allah Rasûlü’nü sevdiği kadar sevemez. Hiçbir koca da hanımını, Allah Rasûlüʼnün mübârek zevcelerini sevdiği kadar sevemez. Hiçbir evlât babasını, Fâtıma vâlidemizin sevdiği kadar sevemez. Hiçbir baba da evlâdını Allah Rasûlüʼnün sevdiği kadar sevemez. Zira Efendimiz -sallâllâhu aleyhi ve sellem-, âile hayatında uyguladığı terbiye usûlüyle, hanımlarının ve evlâtlarının kalplerinde müstesnâ bir muhabbet bağı tesis etmişti.

O yuvada ümmetin anneleri, odalarına ancak başlarını eğerek girebilirlerdi. Odaları, ancak kifâyet miktarı bir alandı. O yuvada günlerce ocak yanmaz, yiyecek bir şey bulunmazdı. Fakat o mesut yuvada, maddî rızıktan ziyâde; rızâ, sabır ve teslîmiyetin lezzetiyle yaşanırdı.

En Hayırlınız…

Peygamber Efendimiz -sallâllâhu aleyhi ve sellem- âile fertlerinin birbirlerine karşı hak ve mesʼûliyetlerine son derece ehemmiyet verir, âile huzurunun her hâlükârda muhâfaza edilmesini arzu ederdi. Bu hususta şöyle buyurmuşlardır:

“Sizin en hayırlınız, âile fertlerine karşı hayırlı olandır. Âilesine en hayırlı olanınız ise benim.” (Tirmizî, Menâkıb, 63/3895)

“Bir mü’min, hanımına buğzetmesin. Onun bir huyunu beğenmezse, bir başka huyunu beğenir.” (Müslim, Radâ‘, 61)

Camlar Kırılmasın!..

Allah Rasûlü -sallâllâhu aleyhi ve sellem- hanımlara karşı son derece şefkat ve nezâketle muâmele ederdi.

Bir seyahat esnâsında Enceşe adlı bir hizmetkâr, güzel sesiyle nağmeler okuyarak develeri hızlandırmıştı. Rasûlullah -sallâllâhu aleyhi ve sellem- Efendimiz de, hızlanan develer üstündeki hanımların zayıf vücutları incinebilir düşüncesiyle, zarif bir teşbihte bulunarak:

“–Yâ Enceşe! Dikkat et, camlar kırılmasın!” buyurdu. (Buhârî, Edeb, 95; Ahmed, III, 117)

Kaynak: Osman Nuri Topbaş, Âlemlere Rahmet: Hz. Muhammed, Erkam Yayınları

GENÇ HANIM SAHABİLER

İSLAM’DA KADIN ERKEK İLİŞKİSİ NASIL OLMALIDIR?

ERKEĞİN VE KADININ AİLEDEKİ SORUMLULUKLARI

PEYGAMBERİMİZ’İN EVİNDEKİ SADE HAYATI

PEYGAMBERİMİZ’İN AİLESİ NASIL HAYAT YAŞAMIŞLARDIR?

REKLAM ALANI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ