Dini ve İslami Bilgiler | Allah yolunda

Duaların En Çok Kabul Edildiği Vakitler

Duaların En Çok Kabul Edildiği Vakitler

“Hangi dua daha çok kabul edilir?” sorusuna Peygamber (s.a.s.) Efendimizin verdiği cevap.

Ebû Ümame radıyallahu anh şöyle dedi:

Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem’e:

–“Hangi dua daha çok kabul edilir?” diye sordular.

– “Gecenin son saatlerinde ve farz namazlardan sonra yapılan dua” buyurdu.

(Tirmizî, Daavât 79. Ayrıca bknz. Ebu Dâvûd, Tatavvû 10; Nesâî, Mevâkit 35,40.)

Hadisi Nasıl Anlamalıyız?

Hadisimizin ravisiEbû Ümame Hazretlerinin dua ve ibadetin en makbul olduğu zamanları öğrenmeye pek arzulu olduğu yine kendisi gibi ashab-ı kiramdan olan Amr İbn Abese’den rivayet ettiği şu hadis-i şeriften anlaşılmaktadır: Resul-i Ekrem şöyle buyurmuştur: “Allah Teala’nın kuluna en yakın olduğu zaman gecenin son saatleridir. Yapabiliyorsan o saate Allah’ı zikredenlerden ol.” (Tirmizî, Daavât 118; Nesâî, Mevâkit 35.) Demek oluyor ki gecenin son saatleri daha özel bir ifadeyle seher vakti dediğimiz gecenin son üçte biri, Cenab-ı Mevla’nın “Bana dua eden yok mu, duasını kabul edeyim; benden bir dilekte bulunan yok mu, dileğini kabul edeyim.” (Buhari, Teheccüd 14; Müslim, Müsafirin 168-170.) gündüz ve gece meleklerinin nöbet değiştirmek için bir araya geldiği pek değerli bir vakit olması sebebiyle Cenab-ı Allah’ın rızasını kazanmaya en uygun zaman dilimidir. Bu saatte namaz kılarak Allah’ı zikredip ona dua ederek kulluğu arzetmenin tam zamanıdır. 

Abdullah ibni Ömer seher vaktine kadar namaz kılar, gecenin son üçte birinde yapılan duanın makbul doluğunu bildiği için de o saatten sonra dua ve istiğfara başlardı. 

Duaların en fazla kabul edildiği ikinci bir vakitte de farz namazlardan sonrasıdır. Zira ibadetlerin en değerlisi farz olanları, özellikle de farz namazlardır. Namaz kıyamı, rükuu ve secdesiyle insanın Rabbine en yakın olduğu ve ona olan bağlılığını, kulluğunu en güzel şekilde sunduğu bir haldir. En önemli görevin yapıldığı ve dolayısıyla ileri derecede bir yakınlığın hasıl olduğu bir zamanda sunulan dilekler daha fazla kabul görür. 

Hadislerden Öğrendiklerimiz

1 Duaların en fazla kabul gördüğü muhtelif zamanlar vardır. İnsan bu vakitleri iyi değerlendirmelidir.

2. Gecenin son üçte biri ile farz namazlardan hemen sonrası bu kıymetli zamanlardan sadece ikisidir.

Kaynak: Riyazüs Salihin, Erkam Yayınları

REKLAM ALANI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ