Dini ve İslami Bilgiler | Allah yolunda

Dua Bereketiyle Şehit Düşen Üç Amca Oğlu

Dua Bereketiyle Şehit Düşen Üç Amca Oğlu

Resûlullâh, Câhiliye dönemindeki hac mevsimlerinde kurulan panayırlarda İslâm’ı tebliğ eder, bu esnâda pek çok sıkıntı, meşakkat ve işkencelere mâruz kalırdı. Hepsini de sabırla karşılar, şikâyette bulunmazdı.

Peygamber Efendimiz, bir defâsında birçok kabîleyi olduğu gibi Âmir bin Sa’saa Oğulları’nı da İslâm’a dâvet etmişti. Efendimiz’i dinlediler, bâzı sualler de sordular, lâkin Müslüman olmadılar. Allâh’ın Resûlü, yanlarından kalkıp devesine bindiğinde, içlerinden Beyhara isimli müşrik, deveyi ansızın dürtüverdi. Deve sıçrayıp kalkarken Efendimiz’i yere düşürdü. Allâh’ın Resûlü’ne yapılan bu hakâreti gören Dubâa bint-i Âmir ismindeki Müslüman kadın:

“–Ey Âmir hânedânı! Gözünüzün önünde Allâh’ın Resûlü’ne yapılan şu eziyeti görüp de içinizden O’nu, hatırım için koruyacak kimse yok mudur?” diye feryâd etti. Amca oğullarından üç kişi hemen kalkıp Beyhara alçağının üzerine yürüdüler. Bu hâdiseden sonra Resûlullâh bir vefâkârlık misâli sergileyerek onlar hakkında:

“Allâh’ım! Şunlara bereketini ihsân eyle!” diye duâ etti. Bu duâ bereketi ile Allâh Teâlâ o yiğitlere îman nasîb etti ve nihâyetinde şehîtlik mertebesine nâil oldular. (İbn-i Hacer, el-İsâbe, IV, 353)

Kaynak: Osman Nuri Topbaş, Faziletler Medeniyeti 1, Erkam Yayınları

ŞEHİTLİK İLE İLGİLİ AYET VE HADİSLER

https://www.islamveihsan.com/sehidlik-ile-ilgili-ayet-ve-hadisler.html

REKLAM ALANI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ