Dini ve İslami Bilgiler | Allah yolunda

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş: 10 Bin Kadar 4-6 Yaş Grubu Sınıfımız Oldu

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş: 10 Bin Kadar 4-6 Yaş Grubu Sınıfımız Oldu

Bir dizi program kapsamında Kars’a gelen Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, 10 bin kadar 4-6 Yaş Grubu Kur’an Kursu sınıfımız oldu dedi.

Kafkas Üniversitesi Ahmet Arslan Kongere Merkezi’nde “Bilgiden Bilince” konulu konferansta öğrencilerle bir araya gelen Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, 4-6 yaş grubu Kur’an Kursu sınıf sayısını açıkladı. Çocuklara hesap verme duygusunun küçük yaşta öğretilmesi gerektiğini dile getiren Erbaş Lokman suresinden ayetler okudu. Erbaş, yurt genelinde 10 bin civarında 4-6 Yaş Grubu Kur’an Kursu sınıfa ulaştıklarını ve ileri ki dönemlerde bu sayının daha da artacağını dile getirdi. Erbaş şunları söyledi:

“Lokman aleyhisselamı ben hep örnek veririm. 4-6 yaş eğitimlerinde biz bunlara çok önem veriyoruz. 10 bin kadar sınıfımız oldu Elhamdülillah. Daha da artacak. 200 bine yakın öğrencimiz var. Lokman aleyhisselam çocuğunu eğitirken bakınız ne öğretiyor ona, “Yavrucuğum, senin yaptığın bir şey, bir hardal tanesi kadar bile olsa, sert kayaların arasında olsa, göklerde olsa, yerin derinliklerinde olsa Allah onu senin karşına getirecektir.” Çocuğun önce hesap verme duygusunu geliştiriyor. Bir insanda hesap verme duygusu olmazsa ondan nasıl emin olacağız. Bundan bana her türlü kötülük gelir. Çünkü hesap verme duygusu yok, ahiret inancı yok. İmam Gazali diyor ki; kötülükleri önlemenin 3 yaptırımı var. Bir vicdani müeyyide, iki kanuni müeyyide, üç uhrevi müeyyide. Vicdanları eğitmek lazım. Ahlak eğitimi burada devreye giriyor. Kötülükleri kötülüğünü, iyiliklerin iyiliğini bizim küçük yaşlardan itibaren çocuklarımıza öğretmemiz lazım.”

Kaynak: Diyanet Haber

Çocuk Terbiyesinde Dikkat Edilecek Hususlar

Kur’an’a Göre Çocuk Eğitimi Nasıl Yapılmalı?

Bir İnsan Yetiştirmek Büyük İştir

REKLAM ALANI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ