Dini ve İslami Bilgiler | Allah yolunda

Cerir Bin Abdullah’ın (r.a.) Kısaca Hayatı

Cerir Bin Abdullah’ın (r.a.) Kısaca Hayatı

Cerîr Bin Abdullah (r.a.) kimdir? Hz. Ömer’in (r.a.) hakkında “Cerîr, bu ümmetin Yusuf’udur” dediği Cerîr Bin Abdullah’ın (r.a.) kısaca hayatı.

Ebû Amr diye künyelenen Cerîr Bin Abdullah radıyallahu anh, sahâbe-i Kirâm’dandır. Hicretin, 10. yılı Ramazan ayında Resûl-i Ekrem’e sallallahu aleyhi ve sellem gelerek biat etmiş ve Müslüman olmuştu. Onun İslâm’ı kabul edişinin Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem Efendimiz’in vefatından 40 gün öncesine rastladığı da söylenir. el-Becelî diye nisbelenmesi hakkında çeşitli görüşler ileri sürülürse de, anneleri cihetinden Büceyle Binti Sa’b ismiyle ilgili olması daha çok kabul gören yaklaşımdır.

“CERÎR, BU ÜMMETİN YUSUF’UDUR”

Ashâb-ı Kirâm’ın en uzun boylu ve en güzel yüzlüleri arasındaydı. Hatta Hz. Ömer radıyallahu anh ona “Cerîr, bu ümmetin Yusuf’udur” derdi. Kabilesinin önde geleni idi. Peygamberimiz’in sallallahu aleyhi ve sellem huzuruna girdiğinde Efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem kendisine ikramda bulunmuş ve “Bir kavmin önde geleni size gelince, ona ikram ediniz” buyurmuşlardır.

Cerîr radıyallahu anh, Kâdisiye savaşı başta olmak üzere, Irak’ta yapılan çeşitli harplere iştirak etti. O, önceleri Kûfe’ye yerleşmişti. Daha sonra Fırat kenarında bir şehir olan Karkisiya’ya gitti ve orada vefat etti.

Cerîr’in radıyallahu anh rivayet ettiği hadis sayısı 100’dür. Buhârî ve Müslim onun hadislerinden 8’ini ittifakla naklederler.

Cerîr İbni Abdullah radıyallahu anh Hicri 51 (671) veya 54 (674) senesinde vefat etti. Allah ondan razı olsun.

Kaynak: Riyazüs Salihin, Erkam Yayınları

REKLAM ALANI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

dir.topmillion.net