Dini ve İslami Bilgiler | Allah yolunda

Cemaatle Namaz Kılmanın Fazileti Kısaca

Cemaatle Namaz Kılmanın Fazileti Kısaca

Cemaatle namaz kılmanın fazileti nelerdir?

Dinimiz cemaatle namaz kılmaya büyük önem vermiştir. Cemaatle namaz kılan müslümanlar birbirleri ile yakından tanışır. Bilmeyenler bilgili olanlardan yararlanır, iyi alışkanlıklar kazanır, zamanla kötü alışkanlıklardan vazgeçer.

Cemaate devam etmekle müslümanlar arasında karşılıklı sevgi meydana gelir, kardeşlik ve dayanışma duyguları kuvvetlenir. Melekler gibi Allah’ın huzurunda saf tutarak namaz kılan mü’minler tek başına namaz kılanlardan daha çok sevab kazanır.

Bu konuda sevgili Peygamberimiz şu müjdeleri veriyor:

“Cemaatle kılınan namazın sevabı, tek başına kılınan namazdan yirmiyedi kat daha fazladır.”

 “Yatsı namazını cemaatle kılan bir kimse, gece yarısına kadar namaz kılmış gibi olur. Sabah namazını cemaatle kılan bir kimse bütün gece namaz kılmış gibi olur”

“Bir kimse evinde güzelce temizlenir de Allah’ın farzlarından birini ödemek için mescitlerden birine giderse, attığı adımlardan biri günahlarını siler, diğeri de onun derecesini yükseltir.”[1]

Farz namazlar tek başına da kılınır. Ancak cemaatle kılınması sünnet-i müekkededir. Câmiye devam etmenin manevî kazancı çok, toplumun birliğini sağlamada rolü büyüktür.

Sünnet ve nafile olan namazlar cemaatle kılınmaz. Ancak teravih namazı sünnet olduğu hade hem tek başına, hem de cemaatle kılınır. Vacib olan vitir namazı sadece Ramazan ayında cemaatle kılınır. Cuma ve bayram namazları cemaatle kılınır, tek başına kılınmazlar.

[1]   Et-Terğib ve’t-Terhib, c. 1, s. 260 vd.

CEMAATLE NAMAZIN FAZİLETİ

Kaynak: İslam ve İhsan

REKLAM ALANI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ