Dini ve İslami Bilgiler | Allah yolunda

Cemaat Ne Demek?

Cemaat Ne Demek?

Cemaat nedir, ne anlama gelir? Cemaat ile ilgili sözler ve örnekler.

Cemaat, “toplamak, bir araya getirmek” mânâsındaki cem‘ masdarından türeyen Arapça bir isim olup sözlükte “insan topluluğu” demektir. Fıkıh terimi olarak namazı imamla birlikte kılan topluluğu ifade etmek için de kullanılır. Cemaat kelimesi, zamanla sûfî temelli gruplar için kullanılır olmuştur.

CEMAAT İLE İLGİLİ SÖZLER

Bu zaman, cemaat zamanıdır. Ferdî şahısların dehası, ne kadar hârika da olsalar, cemaatın şahs-ı manevîsinden gelen dehasına karşı mağlup düşebilir. (Bediüzzaman Said Nursî)

Hayat, etrafında döneceği değerleri bulur; düşünce, etrafında yüzünü saadete çevirmiş bir cemaat görür. Cemiyette bazı boş ferdî gayelerin yerine mesuliyet duygusu başlar. (Ahmet Hamdi Tanpınar)

Müslüman olmak beni, kendimi bildim bileli içine düştüğüm yalnızlıktan çekip çıkardı. Nasıl oldu? Yeni dostlar, aralarında kendimi emniyet içinde hissedeceğim kardeşler, ihvan, bir cemaat mi buldum? Hayır. Yalnızlıktan kurtuluşum bir bakıma modern bir insan olmaktan kurtuluşum sayılır. (İsmet Özel)

Hatta bazıları, cemaate ancak ölüler gelemez, diyerek camiye gelmeyenlerin kapısına tabut gönderirlerdi. (Cahit Zarifoğlu)

Kaynak: İslam ve İhsan

REKLAM ALANI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ