Dini ve İslami Bilgiler | Allah yolunda

Cami ve Mescitlerde Normal Saf Düzenine Geçiliyor

Cami ve Mescitlerde Normal Saf Düzenine Geçiliyor

Diyanet İşleri Başkanlığı, 81 il müftülüğüne “Cami ve Mescitlerde Saf Düzeni” başlığıyla yazılı bir emir gönderdi. Camilerde sosyal mesafe kuralı kaldırıldı, saf düzeni yeniden normal haline dönecek.

Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan bugün 81 il müftülüğüne “saf düzeni” hakkında yazılı emir gönderildi. Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın imzasıyla gönderilen yazıya göre, yarından itibaren cami ve mescitlerde temizlik ve maske kurallarına uymak şartıyla saflar yeniden sıklaştırılabilecek.

DİYANET’TEN 81 İLE ‘SAF DÜZENİ’ EMRİ: “CAMİLERDE NORMAL SAF DÜZENİNE GEÇİLİYOR”

Diyanet İşleri’nden “Cami ve Mescitlerde Saf Düzeni” başlığıyla 81 il müftülüğüne gönderilen emir şu şekilde:

“Covid-19 salgını kapsamında vatandaşlarımızın sağlığını korumak amacıyla 13 Mart 2020’den itibaren cami ve mescitlerde Başkanlığımızca gerekli tedbirler alınmış, gerek din görevlilerimiz gerekse vatandaşlarımız tarafından konuya gereken hassasiyet gösterilmiş, ilgili kurumlarca malum olduğu üzere cami ve mescitlerde salgın kaynaklı problem yaşanmamıştır.

Kış şartları sebebiyle açık alanlarda namaz kılma imkanı kalmaması, ülke genelinde 18 yaş ve üstü nüfusun büyük oranda aşılanması ve toplumumuzun salgın tedbirlerine riayet konusunda alışkanlık kazanmış olması göz önünde bulundurularak yeni düzenlemenin yapılması gerekli görülmüştür.

Bu itibarla temizlik ve maske kurallarına uyulmak kaydıyla cami ve mescitlerde cemaatle kılınan farz namazların normal saf düzenine göre eda edilmesi hususunda bilgilerini ve gereğini arz/rica ederim.”

Prof. Dr. Ali Erbaş

Diyanet İşleri Başkanı

NAMAZDA SAF DÜZENİ NASIL OLMALIDIR?

Kaynak: İslam ve İhsan

REKLAM ALANI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ