Dini ve İslami Bilgiler | Allah yolunda

Beddua Etmek Nedir?

Beddua Etmek Nedir?

Bedduanın kelime anlamı nedir? Beddua ne demektir? Beddua etmek doğru mudur? Peygamber Efendimiz(s.a.s.) beddua etmiş midir?

BEDDUA NE DEMEKTİR?

Farsça’da “kötü” anlamına gelen bed ile Arapça’da “isteme, dileme” gibi anlamlara gelen dua kelimelerinden oluşmuş bir bileşik isimdir. Bir kimsenin başına kötü şeylerin gelmesi için yapılan duaya beddua denilmektedir. Müslümanların olur olmaz sebeplerle birbirleri aleyhine beddua etmeleri İslâm ahlâkıyla bağdaşmaz.

PEYGAMBER EFENDİMİZ(S.A.S.) BEDDUA ETMİŞ MİDİR?

Hz. Peygamber, genellikle İslâm’a düşmanlık gösterenlere beddua etmemiş, onların hidâyeti için dua etmiştir (Buhârî, Deavat, 59). Bununla birlikte zulme uğrayan kimsenin zalimler hakkında beddua etmesinin caiz olduğunu gösteren âyet (Nisâ, 4/148) ve hadisler de vardır.

Nitekim Peygamber (a.s.) azılı İslâm düşmanlarından Ebû Cehil, Ümeyye ibn Halef ve benzerlerinin de içinde bulunduğu yedi kişiye beddua etmiş, bu kişilerin hepsi de Bedir Savaşında öldürülmüş, böylece Hz. Peygamber’in bedduası yerini bulmuştur (Ahmed, I, 393, 397).

Ayrıca mü’minleri uyarmak amacıyla, paraya taparcasına düşkün olanlara (Buhârî, Cihad, 70; Rikâk, 10) ana-babaya karşı gelenlere (Müslim, Birr, 8; Müsned, II/346) ve benzerlerine ad vermeksizin beddua etmiştir. Mazlumun duasının mutlaka kabul olunacağını beyan etmiş (Buhârî, Mezalim, 9), bizzat kendisi de mazlümün bedduasına uğramaktan Allah’a sığınmıştır (İbn Mâce, Dua, 20; Müsned, V/82-83).

İLGİLİ HABERLER

  • BEDDUA ETMEK GÜNAH MIDIR?
  • MELEKLER KİMLERE BEDDUA EDER?
  • PEYGAMBERİMİZİN BEDDUA ETTİĞİ MELİK VE KAVMİ
  • PEYGAMBERİMİZE (S.A.V) KABE’DE BEDDUA ETTİREN HÂDİSE

 

BEDDUA ETMEK GÜNAH MIDIR?

MAZLUMUN BEDDUASIYLA ALLAH ARASINDA PERDE YOKTUR

Kaynak: İslam ve İhsan

REKLAM ALANI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ