Dini ve İslami Bilgiler | Allah yolunda

Anne ve Babasına Bakana Müjde!

Anne ve Babasına Bakana Müjde!

Peygamber Efendimiz (s.a.v.) anne ve babasına bakana Allah’ın müjdesini açıklıyor.

Rasûl-i Ekrem -sallallahu aleyhi ve sellem- buyurmuştur ki:

“Kim anne ve babasının rızalarını alarak sabahlarsa cennette ona iki kapı açılır. Aynı şekilde akşamlarsa yine kendisine Cennette iki kapı açılır. Anne ve babasından yalnız birisi hayatta olur da onun gönlünü hoş ederse, kendisine cennete giden bir kapı açılır.”

ANNE VE BABASI ZULMETSE EVLADI ONA BAKMALI MI?

Ashab-ı kiramdan bir zât: Zulmederlerse de mi? diye sordu. Bunun üzerine Rasûl-i Ekrem -sallallahu aleyhi ve sellem- üç defa:

– Zulmetseler de, buyurdu ve devamla:

“Anne ve babasını küstürmüş olduğu halde sabahlayan kimseye iki kapı açılır. Bunlardan bir tanesi hayatta olur da, onun rızasını almaz ve onu küstürürse kendisine cehenneme giden bir kapı açılır, zulmederlerse de zulm ederse de, zulm ederlerse de” buyurdular. (Bey- haki,  Şuabüi-imân)

– Cennetin güzel kokusu, beş yüz yıllık mesafeden alınır. Fakat anne ve babasına isyan edenlerle, akrabaları ile münasebeti kesenler, bu kokuyu alamaz. (Taberânî, Sağir’inde)

ANNE VE BABAYA LAYIK HÜRMET ETMEK

Ebû Hüreyre -radıyallahu anh-’dan rivayetle yine Efendimiz (s.a.v.) buyurdular:

“Ana ve babaların ihtiyarlık zamanlarında bunlardan birine veya her ikisine yetişip de (bunlara lâyık oldukları hürmette bulunmadıklarından dolayı) cennete giremeyen kimsenin burnu yerlerde sürünsün” diye üç kere tekrarlamıştır. (

Rasûl-i Ekrem -sallallahu aleyhi ve sellem- buyurur:

“Evlâdın anaya, babaya âsi olması halinde eğer ona lanet ederlerse, bu lanet evlâdı kendilerinden koparır. Kim ki ebeveynini razı ederse, Yaratanını razı etmiş Kim ki ebeveynini üzerse Yaratanını öfkelendirmiş olur. Kim ki anasına, babasına yetişir de onlara bakmaz, iyilik etmez ve kendisinden razı eyleyemezse, Allah korusun cehenneme girer.”

Kaynak: Aile Saadeti, Sadık Dana, Erkam Yayınları

REKLAM ALANI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ