Dini ve İslami Bilgiler | Allah yolunda

Allahım Senden Hidayet, Takva, İffet ve Gönül Zenginliği İsterim

Allahım Senden Hidayet, Takva, İffet ve Gönül Zenginliği İsterim

Abdullah İbni Mesud’tan rivayetle hidayet, takva, iffet ve gönül zenginliği için okunması tavsiye edilen dua ve duanın Arapçası, Türkçe okunuşu ve anlamı…

 İbni Mes’ud radıyallahu anh’den rivayet edildiğine göre Nebi sallallahu aleyhi ve sellem şöyle dua ederdi:

Okunuşu: “Allahümme innî es’elükel-hüdâ ve’t-tüka ve’l-‘afafe ve’l-ğınâ”

Anlamı: “Allahım! Senden hidâyet, takvâ,  iffet ve gönül zenginliği isterim.” (Müslim, Zikir 72, Tirmizî, Daavât 72)

HADİSİ ŞERİFTEN NE ANLAMALIYIZ?

Sevgili Peygamberimiz, Allah Teâlâ’dan istenecek konuları, hadis kitaplarımızın Dua ve Daavât bölümlerinde yer alan bir çok hadisi ile ortaya koymuş, biz ümmetini bu konuda da eğitmiştir. Yapacağımız duaları, bu hadisler arasından seçip ezberlemek en isabetli hareket tarzıdır. Hz. Peygamber’den nakledilen dualar, dileklerimizde Peygamber Efendimiz’le birleşmemizi sağlayacaktır. Bu birliktelik çok muhtemeldir ki, “kabul olunmakta” da beraberliği getirecektir.

Hidâyet rehberi olarak gönderilmiş bulunan Peygamber aleyhisselâm’ın Allah Teâlâ’dan “hidâyet (doğruluk)” dilemesi, herşeyden önce hidâyet’in önemini ortaya koymaktadır. Doğru yoldan sapma tehlikesi bulunmayan Hz. Peygamber, Allah’tan hidâyet dilerse, daima dalâlete düşme tehlikesiyle başbaşa yaşayan müslümanların daha fazla hidâyet dilemeleri gerekir. Nitekim Fâtiha sûresi’ndeki “Bizi doğru yola hidâyet et!” duası bunu göstermektedir.

Hz. Peygamber’in, hidâyetin hemen peşinden emirlere uymak, yasaklardan kaçınmak anlamında takvâ dilemesi, hidâyetin tezâhürünün takvâ olduğunu göstermektedir.

İffet, mübah olmayan şeylerden uzak durmak demektir.

Zenginlik anlamına gelen gına burada gönül zenginliği mânâsınadır. İnsanlardan ve ellerindeki imkânlardan müstağni olmak, şerefli bir hayat ve etkili bir tebliğ hizmeti açılarından son derece önemlidir.

1471 numarada tekrarlanacak olan hadîs-i şerîf, hidâyeti takvâ ile, takvâyı ise iffet ve gönül zenginliğiyle beslemek ve desteklemek gerektiğine işâret etmektedir.

HADİSTEN ÇIKARMAMIZ GEREKEN DERSLER

 • Hidâyet, takvâ, iffet ve gönül zenginliği yüksek değere sahip meziyetlerdir.
 • Hayatı daima Allah’a sığınarak ve O’ndan yardım dileyerek yaşamalıdır.
 • Takvâ, Allah’tan istenecek meziyetlerin başında yer alır.
 •  

  Kaynak: İslam ve İhsan

  REKLAM ALANI
  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ