Dini ve İslami Bilgiler | Allah yolunda

Allah Sadece Resulü’ne İzin Vermiştir

Allah Sadece Resulü’ne İzin Vermiştir

Allah yalnız Resûlü’ne izin vermiştir, size izin vermemiştir.

Emevî valisi ve kumandanı Amr ibn-i Saîd bin Âs, Mekke’ye, Abdullah bin Zubeyr’e karşı ordular sevkettiği sırada, Ebû Şurayh Huzâî (r.a) ona şöyle dedi:

“–Ey Emîr, Mekke’nin fethinin ertesi günü Allah Resûlü’nün ayağa kal­kıp söylediği bir sözü (yani hutbeyi) sana haber vermeme izin ver. O hutbeyi şu iki kulağım işitti, kalbim belledi, söyleyeni de söylemekte bulunduğu anda gözlerim gördü. Resûlullah (s.a.v) Allah’a hamd ve sena ettikten sonra şöyle buyurdular:

«‒Muhakkak ki, Mekke şehrini (tâ öteden beri) haram eden Allah Teâlâ’dır. Onu haram kılan in­sanlar değildir. Bundan dolayı Allah’a ve âhiret gününe îmân eden kimse için Mekke’de kan dökmesi ve Mekke’deki herhangi bir ağacı kesmesi helâl olmaz. Şayet herhangi bir kişi Resûlullah (s.a.v) burada harp etti diye ruhsat tarafına yollanacak olursa, ona: “Allah yalnız Resûlü’ne izin vermiştir, size izin vermemiştir” deyiniz. Bana da yal­nız bir günün bir saati içinde izin verdi. Ondan sonra bugünkü haramlığı dünkü haramlığı derecesine dönmüştür. Bu dediklerimi burada hâzır bulunanlar, gâib olanlara (yani burada bulunmayanlara ve müs­takbel nesillere) tebliğ etsin!»

Bu sözlerinden sonra Ebû Şurayh’a: “Peki Amr ne dedi?” diye sorul­du. Amr cevaben:

“–Ey Ebû Şurayh! Ben bunları senden daha iyi bilirim. Mekke Haremi hiçbir âsîyi, zimmetinde kan olan bir kaçağı ve fesat çıkarıp da kaçan bir kimseyi korumaz, kurtaramaz” dedi. (Buhârî, Cezâu’s-Sayd, 8)

Amr, sahabî Ebû Şurayh’ın nasihatine kulak asmayarak ona ilim taslamış ve kendi menfaatine uygun bir tevil yapmıştır. İslâm’ın hükümlerine uymak yerine kavmiyetçilik peşinde koşmuştur.

Kaynak: Dr. Murat Kaya, Mescid-i Haram’dan 111 Hatıra, Erkam Yayınları

REKLAM ALANI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ