Dini ve İslami Bilgiler | Allah yolunda

Allah Kullarından Bunları İstiyor

Allah Kullarından Bunları İstiyor

Said İbn Abdi’l-Azîz’in Râbia bin Zeyd’den, o da Ebî İdrisi’l-Havlânî’den, o da Ebî Zerre Cündeb bin Cünâde -radıyallahu anh-’den rivâyet ettiğine göre Peygamber Efendimiz -sallallâhu teâlâ aleyhi ve sellem- Allah Teâlâdan rivâyet ederek şöyle demiştir…

Ey Kullarım! Zulmetmeyi kendime haram kıldığım gibi, onu sizin aranızda da haram kıldım. Binaenaleyh birbirinize zulmetmeyiniz!

Ey Kullarım! Benim doğru yola sevk ettiklerimden başka hepiniz yolu şaşırmışsınız. Binaenaleyh benden hidâyet isteyiniz ki, sizi doğru yola hidâyet edeyim.

Ey kullarım! Benim doyurduklarımdan başka hepiniz açsınız. Binaenaleyh benden taam isteyiniz ki sizi doyurayım.

Ey Kullarım! Benim donattıklarım müstesna hepiniz çıplaksınız. Binaenaleyh giydirmemi isteyiniz ki sizi giydireyim.

Ey Kullarım! Gece gündüz günah işliyorsunuz. Halbuki ben bütün günahları yarlığıyorum. Binaenaleyh bana istiğfar ediniz ki sizi mağfiret edeyim.

Ey Kullarım! Bana zarar vermek elinizden gelmez ki bana zarar verebilesiniz. Bana menfaat vermek elinizden gelmez ki bana faydanız dokunabilsin.

Ey Kullarım! Sizden evvelkileriniz ve sonrakileriniz insiniz ve cinniniz, en muttakîlerinizin kalbini taşısanız bu iş benim mülkümü artırmaz.

Ey Kullarım! Eğer sizden evvelkileriniz ve sonrakileriniz, insiniz ve cinniniz, fâcir birinizin kalbini taşısanız bu da benim mülkümden bir şey eksiltmez.

Ey Kullarım! Eğer evvelkileriniz ve sonrakileriniz, insiniz ve cinniniz bir yerde toplanıp benden hâcet dileyecek olursa ben de herkesin hâcetini yerine getirsem bu benin mülkümden ancak iğne denize daldırıldığında eksilttiği kadar azaltır.

Ey kullarım! Ancak sizin amellerinizi saklar sonra hiç eksiksiz olarak ecirlerinizi veririm.

Şu halde bir kimse iyi amel işlemiş ise Allâh’a hamd etsin, eğer başka türlü ise kendisinden başka kimseyi levm etmesin.

Kaynak: Mahmud Sami Ramazanoğlu, Altınoluk Dergisi, 370. Sayı

REKLAM ALANI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

dir.topmillion.net