Dini ve İslami Bilgiler | Allah yolunda

Ahmed Ne Demek?

Ahmed Ne Demek?

Ahmed nedir, ne anlama gelir? Ahmed ismi Kur’an’da geçiyor mu? Ahmed isminin anlamı ve Peygamberimize (s.a.v.) verilme sebebi.

Ahmed, Hz. Peygamber’in (s.a.v.) isimlerinden biridir.

AHMED NEDİR?

Ahmed, hamd kökünden ism-i tafdîl olup “herkesten daha çok öven (hamdeden) ve herkesten daha çok övülen” anlamlarına gelir. Bazı İslâm âlimleri, başka hiç kimseye nasip olmayan bir makamda ve sadece kendine mahsus ifadelerle herkesten daha fazla Allah’a hamdettiği, Cenâb-ı Hakk’ın da onu bütün insanlardan daha çok övdüğü için Hz. Peygamber’e (s.a.v.) Ahmed adının verildiğini söylerler. Ahmed, aynı kökten türemiş olmakla beraber onun diğer adları olan Muhammed ve Mahmud’dan daha anlamlı ve daha beliğdir. Çünkü her ikisi de yalnızca “övülmüş olma”yı ifade ettikleri halde ahmedde hem “övülme” hem de “övme” anlamı vardır.

AHMED İSMİ KUR’AN’DA HANGİ SUREDE GEÇİYOR?

Hz. Peygamber’in (s.a.v.) adı olarak Ahmed, Kur’ân-ı Kerîm’de bir defa geçmektedir: “Hatırla ki Meryem oğlu Îsâ, ‘Ey İsrâiloğulları! Ben, daha önce gönderilen Tevrat’ı tasdik etmek ve benden sonra gelecek Ahmed adlı bir peygamberi müjdelemek üzere Allah’ın size gönderdiği peygamberim’ demişti.” (es-Saf 61/6)

Kaynak: DİA

REKLAM ALANI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ