Dini ve İslami Bilgiler | Allah yolunda

Ahıskalı Çocuklar Kur’ân-ı Kerim Öğreniyor

Ahıskalı Çocuklar Kur’ân-ı Kerim Öğreniyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatı, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun koordinasyonunda Ukrayna’dan Türkiye’ye getirilerek Erzincan’ın Üzümlü ilçesine yerleştirilen Ahıska Türklerinin çocuklarına Kur’an-ı Kerim ve din dersleri verilmeye başlandı.

Üzümlü İlçe Müftülüğü, Ahıskalı ailelerin talebi üzerine Ensar Camisi’nde çocuklar için Kur’an kursu açtı ve dini konularda eğitim vermeye başladı.

Ensar Camisi’nde din görevlileri tarafından cumartesi ve pazar günleri üçer saat verilen kurs ve eğitime 55 Ahıskalı çocuk katılıyor.

Eğitimlerde öncelikle İslam dininin asıl kaynağı Kur’an-ı Kerim’i okumayı öğrettiklerini ifade eden Karadeniz, şunları söyledi:

“Ensar Camimizde görevlendirdiğimiz hocalarımız tarafından eğitim yapılmaktadır. Eğitimlerde birinci olarak Kur’an-ı Kerim’i öğretiyoruz, sonra da Diyanet İşleri Başkanlığımız yayınlarından yaz kurslarında çocuklarımıza okuttuğumuz ‘Dinimi Öğreniyorum’, ‘İbadetim, Ahlakım, Peygamberim’ kitaplarını okutuyoruz.

Çocuklarımız Türkçe bilmedikleri için kitapların Rusça baskılarını başkanlığımızdan isteyip dağıttık. Şu anda çocuklarımız o kitaplardan okurken, hocalarımız da Türkçe olarak anlatarak eğitim yapılıyor.

Çocukları camiye alıştırmak için çeşitli hediyeler de verdik. 55 çocuğumuz camiye eğitime geldi. Hepsi camide cıvıl cıvıldı.

Kurslara katılan Ahıskalı çocuklardan 12 yaşındaki Umut Kaya, derslerin eğlenceli geçtiğini ve Kur’an öğrenmeye başladıklarını belirterek “Camiye geldik, hocalarımız sağ olsunlar bize Kur’an okumayı, namaz kılmayı öğretiyorlar. Derslerimiz eğlenceli geçiyor, dinimizi öğreniyoruz” dedi.

kuran_kursukuran_kursu2

kuran_kursu3

kuran_kursu5

kuran_kursu7

kuran_kursu8

kuran_kursu9

kuran_kursu10

kuran_kursu11

kuran_kursu12

kuran_kursu14

 

Kaynak: İslam ve İhsan

REKLAM ALANI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ