Dini ve İslami Bilgiler | Allah yolunda

Afrika’da Hafızlık Nasıl Yapılıyor?

Afrika’da Hafızlık Nasıl Yapılıyor?

Sudan’ın Darfur eyaletindeki aileler, çocuklarını ağırlıklı olarak Kuran-ı Kerim ezberi yapılması ve fıkıh dersleriyle bilinen, Halavi adındaki okullara gönderme geleneğini sürdürüyor. El-Fariş kentinde ilkel şartlar altında eğitim veren İhsan Halavi Medresesi’nde öğrenciler, tahta levhalar ve yıpranmış Kuran-ı Kerimleri kullanarak ezber yapıyorlar. Yaşları 5 ile 10 arasında değişen yaklaşık 300 öğrencinin Kur’ân-ı Kerim ezberlemek amacıyla okula devam ediyor.

Sudan’ın Darfur eyaletindeki aileler, çocuklarını ağırlıklı olarak Kuran-ı Kerim ezberi yapılması ve fıkıh dersleriyle bilinen, Halavi adındaki okullara gönderme geleneğini sürdürüyor.

Ülkenin birçok noktasında görmenin mümkün olduğu bu geleneksel hafızlık medreseleri, 2003’ten bu yana iç savaşa sahne olan Darfur’da sayılarıyla dikkati çekiyor.

SAVAŞA RAĞMEN İLİM ATEŞİ SÖNMEDİ

İlkel şartlarda eğitimin verildiği bu okullarda öğrenciler, tahta levhalar ve yıpranmış Kuran-ı Kerimleri kullanarak ezber yapmaya çalışıyor. Yaz tatillerinde öğrenci sayılarının bini aştığı belirtilen bu okullardan biri de İhsan Halavi Medresesi.

El-Faşir kentindeki söz konusu okulun eğitimcilerinden Şeyh Abdullatif Abdurrahman, “Medresemizde farklı bölgelerden gelen 30 daimi öğrencimiz var. Savaşa rağmen burada ilim ateşi hiçbir zaman sönmedi.” dedi.

Öğrencilerin hafızlık süresinin 2 ile 4 yıl arasında değiştiğini söyleyen Şeyh Abdurrahman, öğrencilere de her gün sabah erkenden başlayan ve yatsı namazının bitiminde sona eren “Ed-Dağşiyye” adlı sıkı bir program çerçevesinde eğitim verdiklerini söyledi.

Kaynak: AA

REKLAM ALANI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ