Dini ve İslami Bilgiler | Allah yolunda

Abdullah Bin Yezîd el-Hatmî (r.a.) Kimdir?

Abdullah Bin Yezîd el-Hatmî (r.a.) Kimdir?

Rıdvan biatında Peygamberimize (s.a.s.) biat eden sahabilerden Abdullah Bin Yezîd el-Hatmî’nin (r.a.) hayatı.

Medineli olan Abdullah İbni Yezîd 17 yaşında iken Hudeybiye’de Beyatürrıdvân’da bulunarak Resûl-i Ekrem’i -sallallahu aleyhi ve sellem- gördü. Onun Hz. Peygamber’in sohbetinde bulunmadığını iddia edenlerin görüşüne katılmadığını göstermek üzere Nevevî, hadisin senedinin baş tarafında kendisinden es-sahâbî diye bahsetmiştir. Abdullah İbni Yezîd -radıyallahu anh- Hudeybiye’den sonraki savaşların hepsine katıldı. Cemel, Sıffîn ve Nehrevan savaşlarında Hz. Ali’nin -radıyallahu anh- yanında yer aldı. Bir ara Abdullah İbni Zübeyr’in Mekke emirliğini yaptı.

Yiğit bir sahâbî olan Abdullah İbni Yezîd -radıyallahu anh- hicretin on üçüncü yılında meydana gelen Karkas Savaşı’nda bulundu. Bu savaşta İran ordusundaki fillerden biri kumandan Ebû Ubeyde es-Sakafî’ye saldırıp onu şehid edince, asker bozguna uğrayıp gerideki köprüye doğru kaçmaya başladı. Bozguna engel olmak isteyen Abdullah İbni Yezîd -radıyallahu anh- köprüyü tahrip etti; sonra da askere cesaret vererek onları kumandanlarının intikamını almaya teşvik etti. Bu taktiği ile iyi bir sonuç alan Abdullah, süratle Medine’ye giderek Müslümanların uğradığı yenilgiyi Hz. Ömer’e haber verdi.

Hz. Peygamber’den -sallallahu aleyhi ve sellem- birkaç hadis rivayet etmiş olan Abdullah İbni Yezîd el-Hatmî -radıyallahu anh- 69 (688) yılında Kûfe’de vefat etti.

Kaynak: Riyazüs Salihin, Erkam Yayınları

REKLAM ALANI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ