Dini ve İslami Bilgiler | Allah yolunda

ABDULKADİR GEYLANİ HAZRETLERİ

ABDULKADİR GEYLANİ HAZRETLERİ

Bağdatlı biri bir gün Abdulkadir Geylani Hazretlerinin huzuruna çıktı ve şunları söyledi;

“Ya Üstad! Benim genç bir kızım vardır. Bir gün evimizin damına çıktı, ne kadar ısrar etsek de oradan indiremedik. Hatta biraz zaman sonra gözden kaybolup gitti. Bunun çaresi nedir, ne yapmak gerekir, derdimize çare buluver.” diye niyazda bulundu.

Abdülkadir Hazretleri, bir müddet düşündükten sonra adama şöyle dedi;

“Bu gece yatsı namazını kıldıktan sonra, şehrin dışındaki Kerh Harabelerine git, beşinci tepede otur. “Bismillah” diyerek etrafına bir daire çiz. Biraz sonra cinler gelmeye başlar. Onları gördüğünde halleri seni korkutmasın. Geçerler, geçerler… En sonunda sabaha karşı onların melikleri gelir. Senin orada olduğunu görünce yanına gelip neden geldiğini sorar. Sende ona Abdülkadir’in selamı var de ve meseleyi ona anlat.”

Ertesi gün adam denilenlerin aynısını yaptı. Hakikaten bir süre sonra cin taifesi gelmeye başladı. Adam sonuna kadar seyretti ve sabaha karşı etrafında kalabalık olan, her halinden melikleri olduğu anlaşılan kişi geldi. Aynı Abdülkadir Hazretlerinin dediği gibi adama yaklaşıp neden beklediğini sordu. Adam kızının akıbetini anlattı ve onu merak ettiğini söyledi.

Adam onu Abdulkadir Geylani Hazretlerinin gönderdiğini söyleyince melik atından inerek yeri öptü daha sonra;

“ Emir başımızın üstünedir.” Etrafındaki cinnilere dönüp; “ Bu işi yapan cinniyi bulup bana getirin.” Ardından cinniler birden kayboldular.

Çok az bir zamandan sonra kızımı ve onu alıp götüren cinniyi alıp getirdiler. Melik bir süre bekledikten sonra hiddetle;

“ Ey melun, ailesinin yanından bir kızı alıp kaçırmaya nasıl cürret edersin! Bu melunun cezası idamdır. Kesin bunun başını.” Diye emir verdi.

Cinniler hemen onun kafasını kestiler ve hazır vaziyette beklemeye başladılar. Daha sonra melik adamın kızı teslim etti ve başka bir emri olup olmadığını sordu.

Adam merak içinde “Abdülkadir Hazretlerine bu kadar itaatinizin nedeni nedir?” diye sordu.

Melik; “Evet! Ona itaatimiz sonsuzdur. Biz her zaman görürüz ki Şeyh Abdülkadir evinin penceresinden bizleri izlemektedir. Kovulan ve defedilen cinniler onun bakışından korkup kaçacak delik ararlar. Bir insana Allah (c.c.) o imkanı lütfettikten sonra onun yapamayacağı bir şey yoktur.” dedi.

REKLAM ALANI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ