Dini ve İslami Bilgiler | Allah yolunda

Abdest ve Teyemmüm ile İlgili Hadisler

Abdest ve Teyemmüm ile İlgili Hadisler

Abdest ve teyemmüm ile ilgili hadisler nelerdir? Peygamberimizin (s.a.v.) abdest ve teyemmüm ile ilgili hadis-i şerifleri…

Peygamber (s.a.v.) Efendimizin abdest ve teyemmüm konuları hakkındaki bazı hadisleri…

ABDEST VE TEYEMMÜM HAKKINDA HADİSLER

Câbir b. Abdullah’tan (r.a.) rivayet edildiğine göre, Resûlullah (s.a.v.) şöyle buyurmuştur:

“Cennetin anahtarı namaz, namazın anahtarı ise abdesttir.” (Tirmizî, Tahâret, 1; İbn Hanbel, III, 341)

***

Humrân’dan (r.a.) nakledildiğine göre, Hz. Osman (r.a.) abdest aldığında dedi ki:

Hz. Peygamber’in (s.a.v.) şöyle dediğini işittim: “Bir kimse abdest alır ve güzelce abdest almaya özen gösterir, ardından da namaz kılarsa, bu abdestle namaz arasında işlediği (günahlar) o namazı kılıncaya kadar mutlaka bağışlanır.” (Buhârî, Vudû’, 24; Müslim, Tahâret, 5)

***

Ebû Hüreyre’den (r.a.) nakledildiğine göre, Resûlullah (s.a.v.) şöyle buyurmuştur:

“Müslüman —veya mümin— bir kul/kişi abdest alır da yüzünü yıkarsa, gözleri ile baktığı her günah suyla —yahut suyun son damlasıyla— yüzünden çıkar gider. Ellerini yıkadığı zaman elleriyle işlediği her günah su ile —yahut suyun son damlası ile— beraber ellerinden çıkar gider. Ayaklarını yıkadığı zaman ayaklarının yürüyerek işlediği her günah su ile —yahut suyun son damlasıyla— birlikte çıkar gider. Sonunda o kul/kişi günahlarından arınmış olur.” (Müslim, Tahâret, 32; Tirmizî, Tahâret, 1)

***

Ebû Hâzim (r.a.) anlatıyor:

Ebû Hüreyre’nin arkasında idim. Namaz için abdest alıyordu. Kolunu koltuk altına kadar yıkadı. Kendisine, “Ey Ebû Hüreyre! Bu nasıl abdest?” dedim. Bana, “Ey Benî Ferrûh! Siz burada mıydınız? Sizin burada olduğunuzu bilsem böyle abdest almazdım. Lâkin ben Resûlullah’ın şöyle dediğini işittim: “Müminin ziyneti (nuru), abdest suyunun ulaştığı yere kadar varır.” (Müslim, Tahâret, 40)

***

Ammâr b. Yâsir’den (r.a.) nakledildiğine göre o, Hz. Peygamber’e (s.a.v.) teyemmümü sormuş, Peygamber (s.a.v.) de, “(Teyemmüm) eller için (bir vuruş) ve yüz için bir vuruştur” buyurmuştur. (İbn Hanbel, IV, 264; Dârimî, Tahâret, 65)

***

Ebû Zer’den (r.a.) rivayet edildiğine göre, Resûlullah (s.a.v.) şöyle buyurmuştur:

“Temiz toprak, on sene boyunca su bulamasa bile, Müslüman’ın abdest suyu (mesabesinde) olur.” (Nesâî, Tahâret, 203; Tirmizî, Tahâret, 92)

Kaynak: İslam ve İhsan

REKLAM ALANI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ