Dini ve İslami Bilgiler | Allah yolunda

600 Yıllık Kurra Hafız Geleneği

600 Yıllık Kurra Hafız Geleneği

Anadolu’da 1395’de başlayan ve Kuran-ı Kerim’in tamamını ezberleyen, ondaki kıraatlara tam anlamıyla vakıf olan “kurra” yetiştirme geleneği, aşere takrib kurslarıyla devam ediyor.

Anadolu’da 1395’de başlayan ve Kuran-ı Kerim’in tamamını ezberleyen, ondaki kıraatlara vakıf olan “kurra” yetiştirme geleneği, aşere takrib kurslarıyla devam ediyor.

Diyanet İşleri Başkanlığı’nca İzmir Müftülüğü bünyesinde ilk kez, Konak ilçesindeki Salepçioğlu Camisi’nde aşere takrib kursu açıldı.

İzmir Müftüsü Ramazan Muslu, aşere ve takribin, Hazreti Peygamberden Kuran’ın okunuşunu alan 10 kıraat imamının ravileriyle birlikte öğretilmesi olduğunu belirtti.

Kursta “Kur’an Meali” dersi veren Muslu, kurra eğitiminin 1395’te Yıldırım Bayezid tarafından Osmanlı’ya davet edilen İmam Cezeri’nin Bursa’daki eğitimiyle başladığını dile getirdi.

Aşere takribin, Kuran tilavetinde en üst seviyede okuyuş tarzlarını ihtiva etmesi bakımından kültürel ve gelenekler açısından çok önemli bir yere sahip olduğunu ifade eden Muslu, “Uzun süredir İstanbul ve değişik illerde uygulanan bu tedris, bu usul ilk defa İzmir’de resmi olarak başladı. İl Müftülüğündeki kurs, 3 yıllık süreyi içeriyor. 11 kursiyerimizin katıldığı kurs, 4’ü aşere, 6’sı takrib olmak üzere 10 eğitim döneminden oluşuyor” diye konuştu.

SEVİNEREK OKUMAYA GELİYORUZ

Kursa katılan Bornova Merkez Camii Müezzini Hasan Küçük, kursun ihtisas seviyesinde olduğunu belirterek, bu nedenle yoğun talep gördüğünü söyledi.

“Sizin en hayırlınız Kuran’ı öğrenen ve öğretendir” hadisini hatırlatan Küçük, “Hem mesleğimiz yönüyle, hem de bir imam hatip olarak Kuran-ı Kerim’i en iyi bilenlerden birisi olmamız gerekiyor. Bu eğitim de bize Kuran’ı en güzel biçimde tanıma, okuma, anlatma açısından önemli. Sevinç ve gururla geliyoruz” ifadelerini kullandı.

Şubat ayında başlayan kursta, haftada 30 saat eğitim verilecek.

Kaynak: AA

REKLAM ALANI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ